fbpx

marta.jarominska@gmail.com | f | In
Białystok +48 514 665 175
Bielsk Podlaski +48 694 701 566

marta.jarominska@gmail.com | f | In
Białystok +48 514 665 175
Bielsk Podlaski +48 694 701 566

18 czerwca 2020

Trądzik pospolity – jak sobie z nim radzić? (w pytaniach i odpowiedziach)

Jakie błędy zazwyczaj popełniamy w pielęgnacji cery trądzikowej? Co zaniedbujemy, a z czym przesadzamy? Skóra trądzikowa jest bardzo wrażliwa i bardzo lubi niskie, kwasowe pH. Osobom ze skłonnością do zmian skórnych zaleca się regularne używanie toniku po każdym umyciu skóry wodą. Często zapominamy o tym zabiegu, a to skutecznie obniża pH. Błędem jest też nadmierne wysuszanie zmian […]

Jakie błędy zazwyczaj popełniamy w pielęgnacji cery trądzikowej? Co zaniedbujemy, a z czym przesadzamy?

Skóra trądzikowa jest bardzo wrażliwa i bardzo lubi niskie, kwasowe pH. Osobom ze skłonnością do zmian skórnych zaleca się regularne używanie toniku po każdym umyciu skóry wodą. Często zapominamy o tym zabiegu, a to skutecznie obniża pH. Błędem jest też nadmierne wysuszanie zmian skórnych. Osoby z trądzikiem często popełniają bardzo poważny błąd i używają nadmiernie kosmetyków matujących, podczas gdy skóra trądzikowa potrzebuje również odpowiedniego nawilżenia oraz dbania o płaszcz hydrolipidowy. Również mydło negatywnie wpływa na zmiany skórne i dobrze jest zastąpić je delikatnym płynem micelarnym.

Jakich składników powinniśmy szukać w preparatach na niedoskonałości? 

Cynk, zielona herbata, olejek z drzewa herbacianego, aloes, oczar wirginijski, alantoina, miłorząb japoński – to naturalne składniki które powinny znajdować się w składzie kosmetyków polecanych osobom ze skórą trądzikową.

Czego kategorycznie powinniśmy unikać (codzienne rytuały pielęgnacyjne, skład preparatów)?

Przede wszystkim powinno się unikać domowego, manualnego oczyszczania. Ten zabieg powoduje rozprowadzanie bakterii propionibacterium acnes. Skóra trądzikowa bardzo źle reaguje również na zbyt częste i długie przebywanie na słońcu. W kosmetykach warto zwrócić uwagę na oleje mineralne, które niestety bardzo często występują w składach preparatów kosmetycznych przeznaczonych do pielęgnacji skóry trądzikowej.

Czy pielęgnacja cery trądzikowej u dziewcząt/kobiet i chłopców/mężczyzn jest różna? Z czego to wynika?

Pielęgnacja zarówno w przypadku osób młodych jak i starszych jest podobna. Również płeć nie ma w tej kwestii znaczenia. Trzeba pamiętać jednak, by zabiegi pielęgnacyjne były wielokierunkowe – począwszy od złuszczania i nawilżania. Powinno się też dbać o tak zwany płaszcz hydrolipidowy. Owłosienie u mężczyzn wymaga stosowania dodatkowo preparatów łagodzących podrażnienia po goleniu. Zalecam naturalne środki, doskonale w tym przypadku sprawdzi się olej lniany.

Dlaczego trądzik pojawia się nie tylko u nastolatków? Jak sobie z nim radzić w wieku dojrzałym?

Trądzik pospolity jako choroba skóry uaktywnia się głównie w czasie dojrzewania. Skóra z tendencją do nadprodukcji sebum (rozregulowana praca gruczołów łojowych) występuje też u ludzi dorosłych. To kwestia budowy skóry, zmian w gospodarce hormonalnej, niewłaściwej diety czy pielęgnacji domowej, efekt różnych problemów zdrowotnych w organizmie. Skóra jako największy narząd w organizmie uzewnętrznia wszelkie stresy dnia codziennego. W wieku dojrzałym powinniśmy dbać o skórę podobnie przykładając uwagę do antyoksydacji, czyli zwalczania wolnych rodników, które pogłębiają problem skóry trądzikowej. Tu dobrze sprawdzi się na przykład serum z witaminą C.

Co ze słońcem i opalaniem? 

Promienie UV bardzo niekorzystnie wpływają na skórę. Przebarwienia pozapalne, dają złudne uczucie przygaszenia zmian skórnych, ale dzieje się tak tylko w krótkim czasie. Po kilku tygodniach problem powraca i pogłębia się.

Czy peelingi są OK dla cery trądzikowej? A jeśli tak – jakie wybierać?

Tak, ale nie tzw. scruby. W gabinecie kosmetycznym sprawdzi się mikrodermabrazja, oxybrazja, peelingi enzymatyczne, kwasy owocowe AHA, BHA, PHA, kawitacja. W domu polecam stosować enzymy. Są one najbezpieczniejsze i najłagodniejsze dla wymagającej skóry.

Czy są jakieś domowe sposoby na przeciwdziałanie zmianom (maseczki, preparaty punktowe)?

Popularnym sposobem jest stosowanie masek z glinki zielonej, do której warto dodać odrobinę oleju jojoba lub z pestek malin, które dodatkowo nadadzą masce z glinki zielonej działanie nawilżające i ochronne. Powinno się unikać zatkania ujść gruczołów łojowych, ponieważ przekłada się to bezpośrednio na powstawanie większej ilości zmian. Bardzo dobrze sprawdzi się tutaj napar z liścia laurowego lub rumianku. Należy pamiętać o stosowaniu toników, aby nie zaburzać pH skóry. Przy skórach bardziej wrażliwych sprawdzi się woda różana.

Blizny potrądzikowe i przebarwienia – jakie zabiegi będą najskuteczniejsze?

Naszym pacjentom, którzy borykają się z bliznami potrądzikowymi i przebarwieniami polecam złuszczanie kwasami medycznymi – tu świetnie sprawdza się preparat na bazie kwasu TCA oraz kwasu kojowego PRX – T33, zabiegi z retinolem, a także zabiegi z użyciem dermapenu lub lasera frakcyjnego CO2, które są w stanie poprawić strukturę skóry i wypłycić blizny potrądzikowe.